Dež, pozeba in toča "katastrofalno" vplivali na sezono češenj. Koliko stanejo letos?

Bliža se vrhunec sezone češenj, ki je po ocenah pridelovalcev za zdaj "katastrofalna". Lanska suša, letošnja pozeba, dež in sodra so dodobra zdesetkali pridelek. A ni še vse izgubljeno – sadjarji namreč upanje polagajo v lepše vreme, ki je napovedano za prihodnje dni. Preverili smo tudi, koliko boste morali odšteti za kilogram tega sočnega sadja. Cene dosegajo tudi 12 evrov.
"Katastrofa," na vprašanje, kakšna je letošnja sezona češenj, kot iz topa ustreli predsednik Združenja sadjarjev Brda Radovan Jelina. Da so razmere zelo slabe, prikimava tudi specialistka za sadjarstvo Kmetijsko-gozdarskega zavoda Novo mesto Andreja Brence.
Po njenih besedah je marca v sadovnjakih udarila prva pozeba, aprila je sledila še druga.
Kot da to ni bilo dovolj, je sorte, ki zorijo trenutno, tretji majski vikend uničila toča oziroma sodra.
"Sodra ni padala le v nedeljo, ampak je bila že v petek in soboto in potem v nedeljo kar dvakrat. Zajela je območje zgornjih in osrednjih Brd, ocenjujemo, da območje v velikosti okoli 30 do 40 hektarjev," je za STA povedal Branimir Radikon iz kmetijskosvetovalne službe. Najhuje je bilo v naseljih Gonjače, Kojsko, pa vse do Huma.

Predsednik Združenja sadjarjev Brda Jelina dodaja, da ne gre zanemariti lanske suše, v zadnjih tednih pa je veliko škode naredilo še deževje. "Padlo je od 40 do 50 litrov dežja na kvadratni meter in češnje so popokale," pojasni.
Po njegovih besedah so se cene briških češenj v začetku sezone gibale med 10 in 12 evri, zdaj so padle na 8 oziroma 7 evrov.
Cene na ljubljanski tržnici višje, češnje pa večinoma iz Italije
Preverili smo tudi ponudbo v prestolnici. Na sprehodu med branjevci na ljubljanski osrednji tržnici smo ugotovili, da se cene najcenejših češenj gibljejo okoli šest evrov, najdražje pa dosežejo okoli 12 evrov na kilogram.
A razlika ni v izvoru sadja, pove eden od prodajalcev. "Sezona je pri nas letos slaba, praktično vsi prodajamo češnje iz Italije. Razlika je v velikosti oziroma debelini češnje," pojasni in iz dveh različnih gajbic vzame dva že na daleč različno debela sadeža. "Kar poglejte, kakšna razlika je."

Strah pred nevihtami ostaja
Sadjarji zdaj upanje polagajo v lepše vreme, ki je napovedano za prihodnje dni. "Nadejamo se, da bo več pridelka s temi sortami, ki jih imamo največ, na primer napoleonke, ki so odpornejše proti dežju," pripoveduje Jelina.
Sezona tako po njegovih besedah še ni izgubljena, češnje na prihajajočem 59. Prazniku češenj bodo.
"Razen če bo kakšna nevihta, kot je bila nazadnje – dve minuti in letine ni več. V splošnem pa se bodo morali ljudje, ki so včasih kupili 10 kilogramov, navaditi, da zdaj dobijo kakšen kilogram češenj manj."
Slaba letina tudi v drugih državah
Precej slaba letina je tudi v marsikaterih drugih državah, po poročanju N1 Zagreb imajo težave zlasti pridelovalci češenj v južni in jugovzhodni Evropi.
"Italijani jih imajo komaj dovolj za svoj trg. Tudi Španci imajo zmanjšan pridelek, a skoraj vse izvozijo v Nemčijo, kjer dosegajo neverjetne cene, saj na trgu primanjkuje češenj. Tudi Grčija in Turčija imata manj pridelka, verjetno sploh ne bodo mogli izvažati," je dejal sadjar Zlatan Kljaković Gašpić.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje